Дрібний ремонт одягу та білизни
Нескладний ремонт одягу та білизни можна зробити вдома, не віддаючи речі у майстерню.
Щоб заштопане місце було майже непомітно, підбирають нитки за кольором, товщиною та якістю такі, які відповідали б тканині. Можна нитки висмикнути з облямівки у швах. Стібки у штопці повинні спочатку йти вздовж матерії (за основою), а потім упоперек (по качку). Починати штопку треба на міцному місці, інакше штопка швидко зруйнується. Стібки мають бути дрібними. При поперечному проході голку пропускають під нитку, потім над нею. На краях штопки нитку сильно не затягують, щоб при пранні усадка ниток не стягувала матерію. Ряди ниток повинні щільно прилягати один до одного.
Якщо тканина не протерлася наскрізь, лише сильно витончилася, штопають уздовж ниток, не роблячи поперечних стібків. Штопати можна і на швейній машині, яка має спеціальний пристрій.
Якщо випадково вирвано шматок тканини і вона порвалася одночасно по краю і основі, то треба штопати як два окремі розриви.
Латки повинні бути з того самого матеріалу, з якого пошито річ, або зі схожого. за якістю та кольором. Перед тим як накласти латку, матеріал треба випрати і випрасувати, щоб він згодом не сів. Латку накладають на місце, що ремонтується, дотримуючись напряму ниток краю і основи. Якщо її треба покласти біля шва, то шов підпарюють, а латку однією стороною підводять у цей шов. Потім її прихвачують і після цього, підгинаючи краї, пришивають потайним швом з лицьового боку та з вивороту. Намітку висмикують. На прямокутній латі по всіх чотирьох кутах роблять косий надріз на глибину 0,5 см. Якщо латка не на видному місці, її можна пришити на машинці.
На візерунчасті тканини лату накладають зверху. Для цього пошкоджене місце окреслюють, додаючи на кожну сторону по 0,5 см і вирізають латку. Підгинаючи краї усередину, пришивають. На строкатому матеріалі візерунок повинен збігатися з візерунком речі, що ремонтується.
Простирадла та рушники при необхідності можна відремонтувати. Простирадла частіше протираються на середині. Ремонтують їх так: розрізають посередині вздовж нитки основи та обидві половини краями прострочують, а краї підрубують.
У рушників, зазвичай, швидше зношуються кінці. Рушник розрізають посередині і зшивають зношеними кінцями. Краї рушників підрубують.
Піджаки та штани іноді вимагають дрібного ремонту: зношуються обшлаги рукавів, штанів. Обшлага рукавів ремонтують так: відпарюють у рукавів підкладку та акуратно відрізають підгин рукава. Кінці рукавів і відрізану смугу відпрасовують, смужку пришивають, потім загинають її всередину, пришивають підкладку і знову прасують. На штанах краї ремонтують аналогічно. Якщо обтріпалася тасьма штанів, її замінюють на нову. Брючна тасьма має потовщений край, який на всю ширину повинен виступати від краю штанів. Якщо разом з тасьмою протерся край самих штанів, то спочатку відпарюють підігнутий край низу штанів, очищають від бруду і прасують. Зношені місця заштуковують і штани підгинають на 3 - 5 мм вище за лінію штуковки. По краю пришивають нову тасьму. Якщо дитячі штани ззаду проношені до дірок, то щоб накласти лату, їх розпарюють по швах. Потім вирізують латки прямокутної форми, залишаючи при цьому по 0,5 см з кожної сторони на шви. Поверх латки з внутрішньої сторони штанів рекомендується підшити смугу із сатину, це захистить штани від швидкого зносу надалі. Готову латку сильно запрасують, розгладжуючи її шви.
Тюльові вироби можна ремонтувати в такий спосіб. З такого ж тюля вирізують шматочок, дещо більший, ніж пошкоджена ділянка. Краї пошкодженої ділянки акуратно обрізають і змащують по краях клеєм, лату також змащують клеєм, а коли клей злегка підсохне, накладають лату на пошкоджене місце та акуратно розрівнюють. Коли клей висохне, полагоджене місце гладять гарячою праскою. Склеєні в такий спосіб речі добре переносять прання і довго зберігають міцність.
Мереживні гардини зазвичай штопають. Але це займає багато часу, а заштопані місця псують вигляд гардин. Краще шматочки від старих гардин, що відповідають візерунку, намочити в крохмалі і приклеїти на пошкоджене місце гардини з вивороту, після чого пригладити гарячою праскою.
Вовняні ткані речі можна відремонтувати наступним чином: зсунути якомога ближче краї розриву, взяти шматочок такої ж матерії, густо намазати її яєчним білком і підкласти під розірване місце, потім пропрасувати з вивороту гарячою праскою.
Пошкоджену ділянку будь-якої речі можна заклеїти клеєм. Підготовлену лату зволожують та пропрасовують. Лоскут кладуть під пошкоджене місце лицьовою стороною вгору і через отвір в тканині відмальовують крейдою контур вади. Краї латки повинні бути більше пошкодженої ділянки на 1- 2 см. Окремо заготовляють накладку під лату, яка повинна бути більшою за саму лату по краю на 1 - 0,5 см. Трохи клею вичавлюють на чисте скло і дають йому підсохнути 4 - 6 хвилин. Підсохлим клеєм змащують зволожену тканину, краї латки та накладку. Зазор між краями пошкодженої речі та краями латки теж змащують тонким шаром клею. Клейовий шар дають підсохнути, після чого змащують вдруге. Другому шару також дають підсохнути, потім наклавши накладку, змащену клеєм, скріплюють усі праскою (3 - 4 секунди). Після попереднього скріплення латки річ перевертають, кладуть зверху вологу ганчірку і витримують під праскою 20 секунд. Витримку під гарячою праскою повторюють 2 - 3 рази, змочуючи ганчірку.
Якщо в'язаний виріб порвався, його можна розпустити. Нитки треба зв'язувати так, щоб залишилися кінці 1 - 2 см, які потім зав'язують або заправляють з виворітного боку. Шерсть треба змотати в мотки, перев'язати в кількох місцях і випрати.
Іноді шляхом часткової реставрації можна змінити фасон виробу, наприклад, з довгого жакету зробити короткий або довгий. Для цього розпускають нижні петлі або, зберігаючи візерунок, дов'язують до необхідної довжини.
У такий же спосіб зношені гумки рукавів і низу замінюють новими. Для цього можна використовувати пряжу іншого, але лише відповідного кольору.
Зношені рукави можна зняти і зробити джемпер без рукавів, закінчивши пройми гумкою, або розпустити рукави, а потім зв'язати нові.
Прорізні кишені зношуються з обох боків. Щоб відремонтувати їх, відпарюють скріпки на кишенях, розпарюють нижню рамку, вивертають обтачку на лицьову сторону. Потім її відпарюють і край, що зносився, обрізають. Після прасування обтачку пришивають по нижніх краях. Шов прасують. Якщо ширина обтачки недостатня і запасного матеріалу немає, доводиться використовувати тканину з-під борту. Для виготовлення рамки кишені при ремонті часто використовують клапан кишені, без якого річ не втрачає вигляду. Пришиту обтачку загортають усередину кишені і, помітивши край рамки, прострочують її лінією шва. Після закінчення ремонту скріпки ставлять з обох боків кишені, де вони були раніше. Мішковину кишені, якщо вона зношена тільки в нижній своїй частині, обрізають до міцного місця і знову прострочують.
Гудзик пришивають, не сильно притягуючи до матеріалу, а залишаючи нитку дещо вільною. Утворюється таким чином "стеблинка" треба обмотати кілька разів ниткою. Це робиться для того, щоб петля охоплювала ґудзик вільно, не стягувалася. Причому "стеблинка" має бути довшою у більш щільної тканини і коротшою у легкої. Гудзик до шовку можна пришивати без "стеблинки", не дуже сильно натягуючи нитку. Пришиваючи гудзики до верхнього одягу, треба з боку підкладки підкласти маленький гудзик або шматок тканини - для міцності.
Кнопки пришивають у тих місцях, де тканина не надто натягується. Для того, щоб пришиті кнопки розташувалися точно один проти одного, слід спочатку пришити верхню частину кнопки, на її головці зробити позначку крейдою. До протилежної сторони на відбите місце прикласти другу половинку кнопки і пришити.
Сервісний портал Ремонт
Дата публікації: 04.01.2014
Статистика перегляду сторінки: сьогодні 2, з початку місяця 2, всього 2576